Remont mieszkania to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Trzeba go bardzo dobrze zaplanować, by przebiegał sprawnie. Wymiana drzwi, wyrównanie i pomalowanie ścian oraz wymiana instalacji to rzeczy, które trzeba zrobić raz na kilka lat, by mieszkanie wyglądało pienie i jednocześnie było przyjazne. Jak powinien wyglądać remont mieszkania w bloku?
Najważniejszy jest dobry plan
Remont mieszkania w bloku trzeba dobrze zaplanować. Dzięki temu unikniemy nieporozumień z partnerem oraz nie zniszczymy tego, co już wcześniej zrobiliśmy.
Pierwszym krokiem do udanego remontu jest zaplanowanie zakresu prac. Bardzo ważne jest zorientowanie się jakie koszty będą się z tym wiązały. Trzeba pamiętać, by do sumy, która wyjdzie nam z wyliczeń doliczyć około 15-20% na nieprzewidziane wydatki, które zawsze pojawiają się w czasie prac remontowych.
Kolejnym krokiem jest wykonanie dużych zakupów, które pozwolą na rozpoczęcie prac. Ciągłe jeżdżenie do sklepu po kolejną rzecz czy narzędzie, którego zabrakło, jest bardzo męczące. Jednocześnie dezorganizuje prace i jest powodem opóźnień.
Warto również zastanowić się czy narzędzia lepiej kupić czy może wypożyczyć. Często wypożyczenie jest rozwiązaniem ekonomiczniejszym. Zakup dużych, specjalistycznych narzędzi, których nie będziemy używać, to zbędny wydatek oraz następne wyposażenie, które trzeba będzie gdzieś przetrzymywać, na co nie zawsze łatwo wygospodarować miejsce.
Od czego zacząć?
Kompleksowy remont mieszkania w bloku należy rozpocząć od wymiany instalacji. Elektryka oraz hydraulika idą na pierwszy plan. Jest to ta część prac remontowych, która jest niezbędna, by przejść do kolejnego etapu. Często właściciele mieszkań rezygnują z wymiany instalacji, gdyż jest to duży koszt. Warto jednak pamiętać, że po odnowieniu mieszkania, przez kilka najbliższych lat, szkoda będzie niszczyć efekty swojej pracy, by zmienić instalacje. Może warto ją wymienić nawet, gdy mamy nadzieję, że jeszcze kilka lat będzie działała?
Kolejnym etapem remontu mieszkania w bloku jest usunięcie starych tynków, podłóg oraz ewentualne wykucie nowych otworów drzwiowych. Trzeba pamiętać, że przesuwanie otworów drzwiowych należy zgłosić do wspólnoty mieszkaniowej i otrzymać jej zgodę.
Wiele osób, które tynkują ściany i wymieniają podłogę zastanawia się w jakiej kolejności powinny zostać wykonane te prace, by nie zostały zniszczone efekty poprzedniej. Podpowiadamy!
W pierwszej kolejności zajmujemy się ścianami. Usuwanie starego tynku, a następnie tynkowanie to wyjątkowo mokra i brudna robota. Jest duże prawdopodobieństwo, że podłogi zostałyby zniszczone w trakcie prac.
Podłogę układamy już po zrobieniu ścian, ale jeszcze przed wstawieniem drzwi. Trzeba pamiętać, że na drzwi będziemy czekać kilka tygodni. Dobrze jest je wcześniej zamówić, by nie powstały przestoje w trakcie remontu.
Remont mieszkania w bloku to trudne zadanie. Koniecznie trzeba się do niego przygotować i dobrze wszystko zaplanować. Ustalenie harmonogramu prac pozwoli sprawnie, bez przestojów prowadzić pracę.