Wypalenie zawodowe to stan, który może przydarzyć się każdemu z nas. Praca przestaje sprawiać przyjemność, męczy, powoduje wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Jak sobie poradzić ze zjawiskiem wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe – objawy
Wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osoby, które są zaangażowane w swoją pracę. Spędzają w niej dużo czasu i wykonują ją z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem.
Trzeba również pamiętać, że na wypalenie zawodowe duży wpływ ciągły stres, którego często doświadczamy w miejscu pracy. Brak czasu na odpoczynek oraz regenerację sił również ma znaczenie.
Wypalenie zawodowe objawy to przede wszystkim utrata energii do jakiegokolwiek działania. Zniechęcenie, poddenerwowanie i chęć unikania współpracowników to najważniejsze symptomy choroby. Pogorszenie relacji z przełożonymi i współpracownikami to jedne z bardziej charakterystycznych objawów choroby. Pojawiają się kłótnie, problemy, sytuacja staje się napięta i drażliwa.
Człowiek, który znajduje się w ciągłym stresie i niekomfortowej sytuacji zaczyna wykazywać objawy somatyczne. Bóle głowy, brzucha czy złe samopoczucie pojawiają się na początku. Następnie pojawiają się problemy ze snem. Koszmary, bezsenność czy budzenie się kilkakrotne w nocy uniemożliwiają odpoczynek i regenerację sił.
Wypalenie zawodowe objawy to również problemy ze strony układu pokarmowego. Spada odporność organizmu. Pojawiają się również problemy emocjonalne takie jak rozdrażnienie, przygnębienie czy irytacja, które widoczne są nie tylko w miejscu pracy, ale również w domu.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego z nas. Najczęściej przydarza się osobom, które są mocno zaangażowane w swoją pracę.
Chcąc zapobiegać wypaleniu zawodowemu koniecznie trzeba zadbać o równowagę w życiu. Umiejętność odpoczywania i regeneracji sił jest wyjątkowo ważna.
Problemem w pracy często jest siedzący tryb. Osoby, które nie dbają o aktywność fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietę są bardziej narażone na wypalenie zawodowe.
Efektywne metody redukcji stresu to klucz do sukcesu. Uprawianie sportu, odnalezienie hobby, które będzie nas absorbowało w wolnym czasie czy efektywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi pomoże rozładować gromadzące się napięcie. Taniec, śpiew, malarstwo czy uprawianie sportu to najlepsze sposoby na chwilowe zapomnienie o pracy.
W momencie, gdy zaczynamy odczuwać objawy wypalenia zawodowego warto udać się na konsultację psychologiczną. Pomocna może być psychoterapia, na której nauczymy się efektywnego odpoczynku lub zmiana pracy.